Kurye, İstanbul Moto Kurye, İstanbulmotokurye.com

Kurye Nedir ?

Kısaca bir ürünü bir bölgeden bir bölgeye taşıyan elemana denir. Taşıyıcı demek. Uzman taşıma elemanı demek. Yani herhangi bir malzeme yani eşyayı bir adresten alıp, başka bir adrese taşıyan ücretli, motorlu, yaya, arabalı elemanlara kurye denir. Fakat bu kelime Türkiye’ de anlamını iki binli yıllarda kazanmaya başlanmıştır. Daha önceleri bu kelime kötü mal taşıyan, resmi olmayan ürünleri, uyuşturucu ve benzeri maddeleri taşıyan kişilere denirdi. Biz 1995 yılından itibaren bu işin işinde olduğumuz için biz ilk bu işe başladığımız zaman ne iş yapıyorsunuz diye sorulunca utana sıkıla kurye derdik. O zaman insanlar kurye kelimesini kötü olarak bildikleri için suratımızı afal afal bakmaktaydılar.

Kurye Piyasasının Gelişimi

Daha sonraları doksanlı yılların başında İstanbul trafiğinin yoğunlaşmaya nüksettiği yıllarda bir girişimci akıl ederek Moto Kurye piyasasını kurmuş ve ilk defa bu işi başlatmıştır. O zamanlar Kargo firmaları bir iki tane vardı ve İstanbul içine fazla bakmıyorlardı. Bu yüzden İstanbul’ da bu iş ihtiyaç duyuluyordu. Hatta açılır açılmaz müşteriler akın etmeye başlamıştı. İlk açılmaya tarihi 1992 yılına dayanan piyasa daha sonra bir kaç kişinin daha bu işe girmesiyle açılmaya başlamıştır. Bizimde piyasaya girme tarihimiz 1993-1994 yıllarına dayanmaktadır. Tabi o zaman ilk önce gazete dağıtımı ile başlayan kurye serüvenimiz motorlu kurye hizmetine dönmüştür. İşte İstanbul trafiğinin dahada yoğunlaşmaya başlamasıyla kuryeler her alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Daha sonra yavaş yavaş diğer büyük ileride de faaliyet göstermeye başlamış olup ilk başta, Ankara, Antalya, İzmir, Bursa illerinde de  firmaları açılmaya başlanmış ve hizmet vermeye başlamışlardır. Fakat en yoğun olduğu bölge Marmara bölgesi olup, İstanbul ve İzmit bölgeleridir. Şuanda kurye piyasası çok büyümüş ve yüksek bir derecede milyon dolarlık pastaya dönüşmüştür.

İstanbul Moto Kurye, Moto Kurye, https://istanbulmotokurye.com

İstanbul Moto Kurye, Moto Kurye, https://istanbulmotokurye.com

One thought on “Kurye

  1. Geri bildirim: KURYE – MOTORLU KURYE | 0554 140 45 40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir