Kağıthane Kurye, İstanbulmotokurye.com

Kağıthane Motorlu Kurye Hizmeti

Kağıthane İstanbul İlinin bir ilçesidir. Osmanlı zamanında faal ve aktif olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Önceden Kağıhane ile Haliç ve Sarıyer arasında akan denizin birleştiği söylenmektedir. Bu proje günümüzdede uygulanmaya koyulmuş ve Karadeniz deniz suyu bu bölgeye akıtılmaya başlanmıştır. Osmanlı zamanlarında bu bölgede bir kağıt fabrikasının veya kağıt değirmeninin olduğu ve Osmanlının kağıt ihtiyacı buradan karşılandığı söylenmektedir. Bu yüzden buranın adının Kağıthane olarak kaldığı biliniyor. Kağıthane de Osmanlı zamanında eğlenceler olduğu, güreşlerin yapıldığı, atlarla oynanan cirit oyununun oynandığı tarihte görülmektedir.

Kağıthane aşağıda kalsa gözüksede birçok büyük ilçenin komşusudur. Kağıthaneye komşu İlçeler ve semtler arasında, Beşiktaş Büyükdere Caddesi, Levent, 4.Levent tarafından, Sarıyer, Ayazağa, Cendere Yolu, ve Huzur Mahallesi tarafından, Beyoğlu, Alibeyköy, Sütlüce tarafından, Haliç ilede kıyısı olmasından ve Şişli ilede Mecidiyeköy, zincirlikuyu, Gültepe arasındaki yoldan dolayıdır. Yani arada olmasına rağmen merkezi bir yerdir. Kağıhane’nin Merkezi küçük olmakla beraber Nikah salonu, Kağıthane Belediyesi ve Kağıthane Polis merkezi buradadır. En ünlü yeri eskiden eğlencelerin yapıldığı Hasbahçe alanıdır. Şimdilerde burası geliştirilmiş ve aynı hüviyete kavuşturulmaya çalışılmıştır. Cirit ve okçuluk tekrardan yapılmaya başlanmıştır. Ayrıca Ramazan aylarında burada eğlenceler düzenlenmektedir.

Kağıthane’de Değişim Rüzgarları

Kağıthane henelde muhafazakar ve İslami açıdan kültürüne bağlı insanların yaşadığı kişilerden oluşmaktadır. Halkı biraz alt seviye ve varoş kesimi sayılsada son zamanlarda Kağıthane’nin çehresi değişince zenginlerde gelmeye başlamıştır. Özellikle Kağıthane Cendere Yolu üzerinde birçok plaza, siteler ve avm ler yapılmış ve büyük bir insan akımı yaşanmıştır. Seyrantepe bölgeside gelişmeside buna ışık tutmuştur. Kağıthane Tem otoyoluna bağlantısı bulunamaktadır. Kağıthane’den Şişli ve Beşiktaş’ tünel yapılmış ve trafik azaltılsada Bu bölge bu sefer trafik olmaya başlanmıştır. Gene Boğaziçi köprüsü çevreyolu bağlantı yoluda gene buradan geçmektedir. Ayrıca 3. köprü bağlantı yoluda gene buradan geçmektedir. Her üç köprü ilede bağlantısı olan bir bölgedir.

Ayrıca Başbakanlık Arşiv binası buradadır. Gene birkaç üniversite de buraya açılmış. Minyatürk gene bu bölgededir. İlçesinin nufusu 2015 yılı sayımında 450 bin civarında olmakla beraber son zamanlarda gelen Suriye’liler bu sayımın içinde değildir. Bunuda hesaba katıldığında nüfüsü 500-600 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir. Kağıthane Belediyesini üç seçimdir Akp belediyesi Fazlı Kılıç yönetmektedir. Daha önce ise Refah Partisi belediyeler tarafından yönetiliyordu. Kağıthane’nin en kalabalık yerleri Sanayi Mahallesidir. Daha sonra Gültepe bölgesi gelmektedir.

Kağıthane’ de tarihi olarak birçok yapı bulunmaktadır. Osmanlı zamanından kalma çeşmeler, camiler ve binalar vardır. Şuan Kağıhane Kaymakamlığı binasıda eski tarihi bir binadır. Ayrıca İski nin merkezi ve AKOM merkezi yinde bu bölgededir.

Kağıthane Bölgesine Ulaşım

Kağıthane bölgesine birçok yerden ulaşım İETT olduğu gibi birçok yerdende buraya otobüs ve minibüs bulunmaktadır. Kağıthane Büyükdere Caddesi üzerinden ulaşılacağı gibi, Haliç köprüsünden aşağı inilerekte ulaşılabilir. Ayrıca Sultangazi, Gaziosmanpaşa tarafındanda buraya geliş vardır. Eyüp, Kemerburgaz’danda buraya ulaşılabilir. Kağıthane’nin içinde bir futbol sahasıda bulunmaktadır.

Kağıthane Belediyesi Sağlık

Kağıhane bölgesinde devlet hastanesi olarak Sanayi Mahallesinde bulunan Kağıthane Devlet Hastansi vardır. Yine yeni açılacak olan Şişli Etfal hastaneside yakın zamanda burada Seyrantepe bölgesinde olacaktır. Ayrıca bu bölgede Özel Levent Hastaneside bulunmaktadır. ve birçok özel hastanede barındırmaktadır.

Kağıthane İlçesinin Mahalleler

Çağlayan Mahallesi, Çeliktepe  Mahallesi, Emniyet Evleri  Mahallesi, Gültepe  Mahallesi, Gürsel  Mahallesi, Hamidiye  Mahallesi, Harmantepe Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Merkez Mahallesi, Nurtepe Mahallesi, Ortabayır Mahallesi, Seyrantepe  Mahallesi, Sultan Selim Mahallesi, Şirintepe Mahallesi, Talatpaşa Mahallesi, Telsizler Mahallesi, Yahya Kemal Mahallesi, Yeşilce Mahallesi olarak 19 Mahalleden oluşmaktadır.

İstanbul Moto Kurye, Kurye, https://istanbulmotokurye.com

İstanbul Moto Kurye,Kurye, https://istanbulmotokurye.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir