Emirgan Kurye, İstanbulmotokurye.com

Bölgenin Tanıtımı Emirgan Kurye

Emirgan Kurye Emirgan, Avrupa yakasındadır. Sarıyer İlçesi sınırları içersindedir. Beşiktaş ile Sarıyer arasında kalan sahil semtlerinden bitanesidir. Tarihi ve geçmişi eskilere dayanan bir semtimizdir. Emirgan Boğaz semtidir. Boğaz sahillerinde kalmaktadır. İstinye semti ile başlar. Baltalimanı semtine kadar devam eder. Sahilin üst tarafında ise, Reşitpaşa sınırına kadar ilerler.

Boğazın Anadolu yakasında tam Kanlıca semtinin karşısında kalır. Emirgan, Reşitpaşa ve Baltalimanı içiçe bir semtlerdir. Emirgan semtine gitmek için üç yol vardır. Birincisi Maslak İstikametinde sahil tarafından İstinye bayırı yolundan aşağı inerken sağ taraftan Emirgan Korosu başlar ve sağa dönüldüğünde Emirgan’a merkeze gidilir. İkinci olarak sahil kesminden İstinye tarafından yada Beşiktaş tarafından sahilden gelinir. Üçüncü olarakta deniz yolu ile denizden vapur yada tekne ile gelinebilir.

Emirgan Korusu Emirgan Kurye

Emirgan denince akla hemen Emirgan korusu akla gelir. Burası sonradan dönüşüp Emirgan ismini aldığı tarih kayıtlarında sabittir. Burası gerektiği kadar tarihsel dokusunu korumaya çalışılmış gerçekten İstanbul içinde halka açık çok güzel bahçelerdir. Çünkü İstanbul içinde sahil kesimlerinde kalan tüm bahçe ve yeşillikler ya zenginlerin, ya gayrimüslimlerin yada site ve koru olduğu için halka kapalıdır. Ama burası halka açık bir mekandır.

Önceleri piknik için gelen insanlar sonradan buraya gezmeye gelmeye başlamıştır. Çünkü Belediyemiz sağolsun buralara Osmanlı son zamanındaki Lale devrinde olduğu gibi ki bize kitaplarda gereksiz masraf yanlış birşey diye antalıdı, Avrupadan bilmem kaç paraya ithal ettikleri bu laleleri dikerek saolsunlar şenlendirmişlerdir. İnsanların hem gezip göreceği hemde selfi, fotoğraf paylaşılacağı bir yer haline getirmişlerdir. İçerde motosikletle gezmek yasaktır.

Emirgan Anısı Emirgan Kurye

Geçenlerde bir ara motosikletle girelim dediğimizde hemen güvenlikler önümüzü kesmişti bundan biliyoruz. Ayrıca İstinye Bayırından sahile doğru inerken Reşitpaşa ışıkları geçtikten sonra hemen sağ tarafta Emirgan Korusu bir giriş kapısı daha açılmıştır. Ama malesef yanlış bir eylem düşünülmeden yapılmış birşey olduğunuda hala anlayamamışlar.

Çünkü cumaryesi ve pazar ve bazen hafta içi buraya gelen ziyaretçiler arabalarıyla malesef sağa sola yol kenarlarına salakça parkettikleri için trafik olmaktadır. Cumartesi ve Pazar trafik olmayan bölge bu kapı yüzünden trafik olmaya başlanmış ve artık orayada gidilmez olunmuştur. Çünkü İstanbul halkı araba, trafik, parketme, saygı duyma diye bir duygu olmadığından, benim işim görülsünde ne olursa olsun mantığından dolayı her yerde olduğu gibi burayı da mafetmişlerdir. Hayırlı olsun. Hafta sonu buradan İstinye ye inmek artık zülüm olmuştur. Ne yapalım büyüklerimizin kafası bukadar çalışıyor demekki.

Emirgan Hatıraları Emirgan Kurye

Evet önceden canımız sıkılınca atlar motora sahile iner, sahilde oturur çay içerdik. Balık olduğu zamanlar ise alır oltamızı, takımımızı takılır balık tutardık. Bazen gene gidiyoruz fakat eski tadında değil malesef. Bazen alır tüpümüzü çay yapar hem muhabbet, hemde çay içerdik sahile karşı. Fakat malesef buralardada sahilde yürüme gezme anlamı kalmadı. Çünkü aile olarak gidilecek yer değil artık. Çünkü buralarda gece bira içme, içki içme yeri olmuş. Her yürüyenin elinde açık açık biralar, içkiler içe içe geziyorlar malesef.

Emirgan Semtinde Bulunan Önemli Yerler

Emirgan semtinde en önemli yerlerden biriside Emirgan Korosundan sonra, Sakıp Sabancı Müzesidir. Gene burası geniş bir alan ve güzel bir bahçe olmasına rağmen halka açık değil müze olarak kullanılmaktadır. Bazen ilginç eserler burada sergilenir. Başka olarak Emirgan korosunun içindeki pembe köşk ve sarı köşktür.

İstanbul Moto Kurye, Kurye, https://istanbulmotokurye.com

İstanbul Moto Kurye,Kurye, https://istanbulmotokurye.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir