Eminönü Kurye-İstanbul moto kurye, https://istanbulmotokurye.com/eminonu-kurye.html

Tarihi, Eski Ve Çok Güzel..

Eminönü, İstanbul’un bir semtidir. Gerçektende tarihi, yapısı ve hüzergah olarak tarihi yarımadada bulunan çok eski bir semtimizdir. Aslında Eminönü 2008 öncesine kadar tek başına bil ilçeydi. Fakat gündüzlerinin çok kalabalık fakat akşam sessiz ve sakin olduğu için ve ikamet edenlerin sayısının çok az olması nedeniyle bu yıldan itibaren belediyelikten çıkarılmış ve Fatih ilçesine bağlanmıştır. Gerçektende Eminönü bölgesi gündüz çok kalabalık ve İstanbul da ticaretin döndüğü kalabalık bir yerdir.

Eminönü Tarihi yarımada da denilen bölgede bulunmaktadır. Eminönünün ön tarafı tamamen Boğaza bakmakta ve sahil kısmıdır ve Beyoğlu İlçesine sınırdır. Haliçede sınırı vardır. Meşhur Eminönü köprüsü, Unkapanı Köprüsü, Eski Galata köprüsü hep buraya bağlıydı. Eminönünün Komşuları, Sirkeci, Cağaloğlu, Aksaray, Unkapanı, Karaköy ve Haliçtir.

Eminönü Hatıralarım..

Eskiden Eminönü sahile Vapur iskelerinin kalktığı yerde çok balık tutardım. 1996 yıllarda gerçekten buralarda çok balık vardı. Özellikle Mezgit balığı ve izmarit balığı tutmak çok güzeldi. Balıkçılardan karides satın alıp, dörtlü yemli iğnenin ucuna karidesleri takıp hemen önümüze atardık oltalarımızı. O oltanın ucuna balıkların vurması ve oltayı aşağı indirmesi çok zevkliydi. Özellikle izmarit balığının oltayı aşağıya çekip oltaya takılması bizim için çok güzeldi. Bazen saatlerde bazen gece boyunca buralarda balık tutardık. Buralarda birde kayıkta sallana sallana balık ekmek satan kayıklar vardı. Osmanlı usulu giyinmiş insanlar kayıkta balık ızgara yapar yarım ekmek satarlardı. Hemen yakında kocaman kocaman doğranmış soğanlar vardı, herkes kendisi koyardı soğanını ekmeğe. Balık ekmekçilerin yanında hemen turşucular vardı. Onlardan turşu alır balık ekmekle beraber yerdik. Fakat bayağı bir zaman bu balık ekmek satan yerleri kadırdılar ve buranın tadı zevki kaçmıştı. Daha sonra balık ekmek işini büfeler üstlensede eski tad ve lezzetinde olmamıştır. Daha sonra yıllar geçtikten sonra bikaç tekne gene aynı işine başlamış fakat ben hala eski tadını zevkini malesef alamıyorum.

Bu bölgede İstanbul Ticaret Odası bulunmaktadır.

Ayrıca meşhur Yeni cami ve önündeki güvercinler çok güzeldir.İstanbul Moto Kurye Eminönü Kurye hizmeti yakın bir zaman içinde kurulmuş ve halen devam etmektedir. Eminönüne işlerimiz genellikle, Tahtakale, Cağaloğlu, Sirkeci tarafından çıkmaktadır.

İstanbul Moto Kurye, Kurye, https://istanbulmotokurye.com

İstanbul Moto Kurye,Kurye, https://istanbulmotokurye.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir