Cağaloğlu Kurye, İstanbulmotokurye.com

Burası Bab-ı Ali 

İstanbul Moto Kurye olarak artık  2015 yılından itibaren  7/24 olarak Cağaloğlu Kurye çalışma ve hizmetimiz başlamıştır. Çalışmalarımız halen sürmektedir. Geliştirme ve büyüme çalışmalarımızda son hız devam etmektedir. Sadece Cağloğlu’nda değil Sirkeci, Tahtakale, Eminönü, Mahmutpaşa, Kapalıçarşı, Sultanahmet, Çemberlitaş ve Beyazıt bölgelerinede hizmetimiz devam etmektedir. Malesef bu saydığımız bölgeler trafik bakımından İstanbul ilinin en yoğun beölgesidir. Ayrıca bu bölgelerde Tramvay geçtiği içinde birçok cadde trafiğe kapalıdır. İnsanlar arkadan dolaşmak zorundadırlar. Çünkü tramvay yoluna girmek hem tehlikeli, hem yasak ve hemde ceza yazılmaktadır. Bizde İstanbul Moto Kurye olarak bu sıkıntıyı bildiğimizden dolayı buradaki kurye sayımızı fazlalaştırarak bu eksiği kapatma çabası içine girmişizdir. Dolaysıyla bu bölgelere arkadan, kestirme yollardan bazende tramvay yoluından giderek hizmetimizi sürdürmeye devam etmekteyiz. Cağaloğlu Kurye bu bölgede sadece mesai saatleri içersinde çalışması vardır. Mesai saatleri dışında ise yukarda saydığımız tüm bölgeler için tek nöbetçi motorlu Kuryemiz hizmet için nöbetçi kalmaktadır. 

Cağaloğlu Gazete Ve Dergilerin Merkezi

Eskiden buraya gazetelerin ve gazetecilerin çokluğu yüzünden Babıali denirdi. V Babı Ali yokuşundan bu bölgeye çıkılırdı. Çünkü bu bölgede çıkan çoğu gazetelerin biro ve yerleri mevcut idi. Daha sobra gerek trafikten gerekse küçük sıkışık bölge olduğundan çoğu gazete ve dergi buralardan taşınmıştır. Şimdilerse ise İstanbul Valiliği Binası halen burada oomakla beraber, İran Konsolosluğu binasıda gene buradadır. Ayrıca Cağaloğlu yokuşunda matbacılar ve davetiye işi yapan dükkanlarla doludur. Eminönü Sirkeci tarafından yukarı doğru çıkarken Cağaloğlu yokuşundan yukarı doğru çıkınca dört yol ışıklar bu bölge olarak geçer. Buradaki Hanların çoğu kitapçıdır. İslami ve normal okul kitapları da gene buralarda basım ve satımı merkezleri bulunmaktadır. Cağaloğlu eskiden Emimönü İlçesine bağlıyken buranın lağv edilmesinden sonra Fatih İlçesine bağlanmıştır.

Bölgenin Eski Adı

Eski İsmi Ciğaloğlu iken Cağaloğlu’na dönüşmüştür. Bu Cağaloğlu Osmanlı zamanında sadrazam olan Sinan Paşa diye bilinen kişinin baş adıdır. Onun sarayı buradadır. Önceden Osmanlı nın son zamanlarındaki yönetim yeri burası olarak bilinir. Semt gerçekten tarihi dokusunu korumakta, eski yapılar binalar buraya ayrı bir hava katmaktadır.

İstanbul Moto Kurye, Kurye, https://istanbulmotokurye.com

İstanbul Moto Kurye,Kurye, https://istanbulmotokurye.com

Bir cevap yazın